Skip to content ↓

Key Information

Governance documents are available to view and download below.

Governors (including those who served in 2019-20 but are no longer in office) are:

Name Date of Appointment  Term of office Appointed by Business and Pecuniary Interests 2020/21 Meetings attended 2019/20

Sarah Evans 

Governor

07/12/2019 3 years Trust Board None 3 / 3

Sandeep Kang 

Chair

16/09/2020 3 years Trust Board None n/a – appointed in 2020/21

Damien Kearns 

Principal

01/09/2020 Ex-officio   None 3 / 3

Amrik Singh Bhabra 

Governor

23/09/2020 3 years Trust Board Coventry and Warwickshire Chamber of Commerce
Coventry and Warwickshire Chamber of Commerce Training Limited
Coventry and Warwickshire Reinvestment Trust 
ARM Dwellings Limited
Heart of England Community Foundation  
University Hospitals Coventry and Warwickshire Charity 
CK Dwellings Limited 
04/04/2021

Elizabeth Rayatt 

Vice Chair 

03/09/2018 3 years Trust Board None 3 / 3

Emma Hawkey 

Staff Governor

17/11/2019 3 years LGB None 3 / 3

Gurpreet Ghatora

Staff Governor

26/01/2021 3 years LGB None n/a – appointed in 2020/21

Harcharan Singh Hunjan 

Governor

15/03/2019 3 years Trust Board None 3 / 3

Ranjit Singh Dhanda

Governor

14/03/2019 3 years Trust Board None 3 / 3

Vijay Desai

Governor

14/03/2019 3 years Trust Board None 3 / 3

Emily Lloyd

Staff Governor

06/03/2017 3 years LGB n/a - term ended 5 March  20 3 / 3

Jatinder Singh

Parent Governor

20/03/2017 3 years LGB n/a - term ended 19 March 20 1 / 3

Marius Constantyn Felderhof

Governor

02/08/2019

3 years Trust Board n/a - resigned  0 / 3

Sarindar Singh Sahota

Governor

01/02/2019 3 years Trust Board n/a - resigned  3 / 3