Skip to content ↓

Key Information

Governance documents are available to view and download below.

Governors (including those who served in 2019-20 but are no longer in office) are:

Name Date of Appointment  Term of office Appointed by Business and Pecuniary Interests 2020/21 Meetings attended 2019/20

Bhupinder Singh Minhas

Chair

02/12/2018 3 years  Trust Board  Rehmat Lighting  3 / 3

Souyma Suresh 

Vice Chair

11/06/2018 3 years  Trust Board  None 1 / 1

Jatinder Kaur Padam 

Parent Governor

23/05/2018 3 years  LGB None 2 / 3

Manpreet Singh Sandhu

Governor

11/06/2018 3 years  Trust Board  None 3 / 3

Sukhvinder Singh Rana

Parent Governor

14/05/2018 3 years  LGB None 3 / 3

Harmander Singh Dhanjal

Headteacher 

01/09/2020     None 3 / 3

Jasbir Singh Uppal 

Governor

01/09/2017 3 years Trust Board n/a - term ended 1 Sept 20 3 / 3

Justin Gomersall

Staff Governor

29/01/2018 3 years LGB n/a - resigned 21 July 20 3 / 3

Shimshad Latif

Staff Governor

29/01/2018 3 years LGB n/a - resigned 21 July 20 2 / 3

Tyrone Samuel

Governor

20/12/2019 3 years Trust Board n/a - term ended 13 Oct 20 0 / 2