Skip to content ↓

Key Information

Governance documents are available to view and download below.

Governors (including those who served in 2019-20 but are no longer in office) are:

Name Date of Appointment  Term of office Appointed by Business and Pecuniary Interests 2020/21 Meetings attended 2019/20

Bahader Singh Panesar 

Chair

14/07/2018 3 years  Trust Board  None 3 / 3

Harshinder Kaur Mahli 

Vice Chair

01/08/2019 3 years  Trust Board  None 3 / 3

Davinder Singh Ahluwalia 

Governor

01/08/2019 3 years  Trust Board  None 3 / 3

Gita Jain 

Staff Governor

01/11/2018 3 years  LGB None 3 / 3

Harminder Cholia 

Parent Governor

05/11/2018 3 years  LGB None 3 / 3

Ishwinder Kaur Mahon

Governor

01/09/2020 3 years Trust Board  None 3 / 3

Satbachan Singh Seehra

Governor

29/08/2018 3 years Trust Board None 3 / 3

Suman Randhawa

Governor

18/09/2020 3 years Trust Board None n/a - appointed 2020/21

Tom Cragg

Principal

01/09/2020 Ex-officio   None 3 / 3

Jasmine Assi 

Parent Governor

  3 years LGB n/a - term ended xx xxx  20 3 / 3

Mantej Singh Notay

Staff Governor

  3 years LGB n/a - resigned xx xxx  20 3 / 3