Skip to content ↓

Staff

 

Senior Leadership Team  
Principal D Kearns
Vice Principal C Deeks
Assistant Principal/ Head of Year 11 A Brown
Assistant Principal/ Head of Sixth Form A Ruhe
Associate Principal – Pastoral Lead V Chatwin

 

Special Education Need & Disabilities Co-ordinator (SENDCO)  
SENDCO C Deeks

 

Designated Safeguarding Lead (DSL)  
DSL V Chatwin

Teaching Staff

ENGLISH:  
Faculty Leader of English L Mosley
Teacher of English B Kaur
Teacher of English E Darby
Teacher of English/ Head of Year 10 R Yafai
Teacher of English A Rafiq
Teacher of English S Kooner
MATHEMATICS:  
Trust Director for Mathematics A Cotgreave
Faculty Leader of Mathematics G Nandra
Teacher of Mathematics/ Head of Year 7 E Butler
Teacher of Mathematics G Chand
Teacher of Mathematics G Ghataora
Teacher of Mathematics R Vaid
Teacher of Mathematics T Sehejpal
MODERN FOREIGN LANGUAGES:  
Faculty Leader of Modern Foreign Languages N Deeks
French Lead C Parachini
Punjabi Lead S Basrai
PHYSICAL EDUCATION:  
Faculty Leader of PE T Brush
Health and Social Lead/ SEN support E Lloyd
BUSINESS, ART and CULTURE:  
Faculty Leader of Business, Art & Culture J Chauhan
Business Studies Lead K Mann
Teacher of Business C Deeks
Teacher of Business A Ruhe
Teacher of Art N Kaur
Music Lead W Gee
Computer Science Lead J Chauhan
Psychology and Sociology Lead S Silvera
SCIENCE:  
Faculty Leader of Science A Dale
Physics Lead T Dowthwaite
Teacher of Physics R Argent
Teacher of Physics N Creswell
Biology Lead S Dhanda
Teacher of Biology A Hafeez
Teacher of Biology Y Sidhu
Teacher of Biology A Kaur
Chemistry Lead S Riaz
Teacher of Chemistry B Ridley
HUMANITIES:  
Faculty Director of Humanities  P Blackburn
Geography Lead A Vaughan
Teacher of Georgraphy S Kainth
History Lead H Moody
Teacher of History W Popplewell
Teacher of Humanities  G Sagoo
Religious Studies Lead F Jones
Faith Leader S Laddher
Associate Teachers  
Associate Teacher S Uppal
Pastoral Support

                                                                                           

Pupil Achievement Manager/ Head of Year 8 and 9 K Kumar
Pupil Achievement Officer/Head of Year 10 K Blackwood
Administration Staff  
PA to Principal/ Office Lead S Burroughs
Trust Data Manager L Walton
Finance and Data Administrator U Bhogal
Examination and Admission Co-ordinator T Tomkinson
Receptionist M Begum
Apprentice Receptionist/administrator S Smith
Site Manager M Singh
Support Staff  
Senior Science Technician E Hawkey
Librarian S Kaur
Catering Manager N Axon
Lunchtime Supervisor/ cleaner K Kaur
S Kaur
IT Technician J Conover